Uloga alginata u liječenju žgaravice

Autorica: mag. pharm. Olja Badovinac – Karajčić, 
Gradske ljekarne Sisak

Žgaravica je jedan od čestih simptoma zbog kojih pacijenti u ljekarni traže pomoć. Prema definiciji to je žareća bol koja nastaje kada se kiseli sadržaj iz želuca vraća u jednjak.

Žgaravica ili GERB

Većina nas povremeno će imati žgaravicu, ali kada su simptomi česti i toliko loši da utječu na naš osjećaj dobrobiti, to bi mogao biti GERB (gastroezofagealna refluksna bolest). Bolest je obično posljedica slabosti mišića, donjeg ezofagealnog sfinktera (DES), koji poput prstena okružuje donji dio jednjaka, koji vodi hranu u želudac. Kod gutanja sfinkter se otvara i propušta hranu, a inače mora biti zatvoren kako se kiselina iz želuca ne bi vraćala u jednjak i zapljuskivala ga.

Osim žgaravice simptomi GERB-a su gorak osjećaj u ustima, grlobolja, promuklost, kašalj, astma, bol u prsima i mučnina.

Mnogi su okidači za pojavu refluksa. To su određeni lijekovi (acetilsalicilna kiselina, nesteroidni antireumatici, tetraciklinski antibiotici, suplementi željeza) procesirana hrana, gazirana pića, alkohol, pušenje duhana, prezačinjena hrana i emocionalni stres. Čak i kad je ezofagealni sfinkter potpuno čvrst, žgaravica se može pojaviti kao posljedica prejedanja, nošenja uske odjeće, debljine i trudnoće.

Kako se refluks češće ponavlja, tako je i veće oštećenje sluznice jednjaka, što može pridonijeti razvoju kronične upale, koja može dovesti do pogoršanja plućne bolesti, a kiselina također migrira prema zubima i dovodi do erozije zubne cakline i propadanja zubnog tkiva.

Prepoznavanje simptoma

Za nas farmaceute važno je na vrijeme prepoznati kod pacijenta simptome akutne žgaravice, koja još nije evoluirala u GERB (naravno, potrebno je voditi računa da simptomi jake žgaravice mogu oponašati simptome srčanog udara i obratno).

Premda su u liječenju GERB-a najzastupljeniji inhibitori protonske pumpe, dokazano je da čak oko 40 % pacijenata ne reagira na njih, i to zbog netočne dijagnoze, nepravilnog uzimanja, ali i predugog perioda uzimanja lijeka. Naime, umjesto 14-dnevnog uzimanja IPP-a, odnosno maksimalno četiri puta godišnje, pacijenti ih znaju uzimati svakodnevno po par godina. To dovodi do crijevnih infekcija, malapsorpcije magnezija, kalcija, željeza, vitamina B12, a u težim slučajevima i do pojave prekanceroznih stanica na stijenci želuca.

Alginati

S obzirom na sve navedeno alginati su se pojavili kao preparati s ogromnim potencijalom u suzbijanju refluksne pošasti. Istraživanja i kliničke studije pokazali su da više od 40 % zapadne populacije može imati benefite od proizvoda na bazi alginata, a ta korist brzo raste i u drugim regijama svijeta, gdje je refluksna bolest sada prepoznata kao globalno rastući problem.

Jedan od najpoznatijih preparata na našem tržištu koji ima alginate u svom sastavu jest Reflustat oralna otopina. Alginati su polimeri prirodnih polisaharida iz smeđih morskih algi u kombinaciji s kalcijevim karbonatom i natrijevim bikarbonatom.

Natrijev alginat s kemijskog je gledišta sol alginske kiseline. Nakon per os primjene aktivni sastojak dolazi u kontakt sa želučanom kiselinom te stvara gel s gotovo neutralnim pH-om. On stvara barijeru koja pluta na kiselom želučanom sadržaju. U međuvremenu karbonati oslobađaju ugljični dioksid, koji omogućava gelu da se izdigne i formira čep koji sprečava povratak kiseline u jednjak, a natrijev bikarbonat djeluje kao anatcid.

Doziranje

Odrasli i djeca starija od 12 godina uzimaju 1 – 2 vrećice nakon glavnog obroka i prije spavanja.

Prednosti

Reflustat oralna suspenzija ne sadrži gluten, laktozu i aluminijev hidroksid. Nema sistemsku apsorpciju. Idealan je preparat za trudnice. Može se kombinirati s IPP-om. Primjena je praktična. Okus je ugodan po menti i likviriciji. Djeluje brzo, već nakon 10 min, a period olakšanja simptoma traje i do 16 sati.

Mjere opreza

Pri preporuci Reflustata moramo voditi računa o prisutnosti bilo kakvog poremećaja ili patologije kod pacijenata, kao što su bolesti koje zahvaćaju bubrege, srce ili promjene elektrolita u krvi jer preparat sadrži 4,27 mmol natrija i 0,8 mmol kalcija u svakoj vrećici. Proizvod može ometati apsorpciju drugih lijekova, pa se moraju uzimati u razmaku od minimalno 2 sata. Predoziranje Reflustatom može rezultirati nadutošću.

Ako se simptomi žgaravice ne povuku nakon 7 dana, potrebno je pacijenta uputiti liječniku.

I na kraju… samopomoć

Uputiti pacijenta da jede polako sve dok ne postigne 80 % sitosti. Potrebno je dobro žvakati hranu. U prehranu uvrstiti što više cjelovitih žitarica, vlakana i što više povrća. Smanjiti konzumaciju tzv. brze hrane i ne lijegati odmah nakon jela. Smanjiti alkohol na minimum, kao i gazirana pića. Prestati pušiti, održavati zdravu tjelesnu težinu. I ono nemoguće – smanjiti emocionalni stres.

Povezani proizvodi

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našoj Zaštiti privatnosti i osobnih podataka.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.

Jeste li zdravstveni djelatnik?

Da bi prilagodili rezultate pretrage, molimo odgovorite jeste li zdravstveni djelatnik?

Pristupanjem stranici preuzimate odgovornost na sve poduzete radnje i dostavljene podatke. Svaka zlouporaba ove stranice podliježe odgovornosti.