U sklopu bogatog programa povodom obilježavanja 51. Diesa Academicusa Sveučilišta u Rijeci (UniRI) 23. svibnja 2024. održane su dvije panel rasprave o društveno odgovornom poslovanju i ESG-ju.
UniRI ovu godinu obilježava pod motom „Zdrave zajednice (Wellbeing)", a u skladu s tim cilj ovih panela bio je sa stručnjacima razgovarati o važnosti društveno odgovornog poslovanja za tvrtke i zajednicu te o primjerima dobre prakse na lokalnoj i nacionalnoj razini.
„Osim obrazovanja i znanosti, koje su prve dvije misije svakog sveučilišta, nama je na Sveučilištu u Rijeci od iznimne važnosti i tzv. treća misija – a to je utjecaj na zajednicu. Ponosno mogu reći da iznimno dobro surađujemo kako s javnim, tako i s privatnim sektorom, ali i s organizacijama civilnog društva“, u uvodu u panele poručila je rektorica Snježana Prijić Samaržija te dodala: „Posebno nam je važan program ”Moje mjesto pod suncem” koji teži socijalnom uključivanju djece koja žive u siromaštvu, a koje provodi Centar za kulturu dijaloga (CeKaDe), za koji smo ustupili sveučilišni prostor na Pećinama. Važno nam je ne samo sudjelovati u takvim programima, nego i odaslati javnosti poruku o tome koliko su oni važni“.
Program “Moje mjesto pod suncem” već niz godina podržava i JGL, o čemu je u panelu govorila Eva Usmiani Capobianco, članica Upravnog odbora. „S obzirom na to da u JGL-u prepoznajemo odgovornost za kvalitetu života i rada u zajednici, kao i jedinstvenu ulogu u promicanju i očuvanju europskog identiteta i demokratskih vrijednosti slobode, jednakosti i prosvjećenog aktivnog građanstva – već niz godina dajemo snažnu podršku ovom iznimnom programu. JGL je generalni pokrovitelj projekta „Pet po pet i mijenjamo njihov svijet“ čiji je cilj senzibilizirati i potaknuti javnost na kontinuiranu financijsku pomoć, kako bismo zajedno i učinkovitije pomogli najranjivijoj skupini djece i osigurali im šanse za kvalitetniji život“, navela je Usmiani Capobianco.
„Pet po pet i mijenjamo njihov svijet“ kampanja je prikupljanja novčanih sredstava (kao što i naziv kaže - pet eura mjesečno) koja bi djeci ispod ruba siromaštva osigurala sve što im sustav, njihovi roditelji ili skrbnici ne mogu pružiti. Ovim donacijama želi se osigurati trajna pomoć pri učenju, instrukcije i psihosocijalna podrška, kao i prilika da razvijaju hobije i stvaraju nova prijateljstva.