Na 12. Konferenciji o izvozu Liderova Kluba izvoznika pod nazivom "Pametni znaju čemu služi izvoz", održanoj 1. srpnja 2025. u Zagrebu, okupili su se vodeći hrvatski izvoznici te predstavnici regulatornih i financijskih ustanova. Podršku istoj dao je i JGL, potvrđujući svoju predanost razvoju hrvatskog izvoza.
Cilj stručnog skupa bio je razmjena iskustava i otvoreni dijalog o izazovima s kojima se izvoznici svakodnevno susreću, sve kako bi ojačali izvoz kao najvažniji pokretač gospodarskog rasta i BDP-a.
Dino Ćoza Saršon, zamjenik predsjednice Upravnog odbora JGL-a, sudjelovao je na panel raspravi "Preslagivanje dobavnih lanaca". Zajedno s Petrom Bobekom iz Končara i Snježanom Poljanek iz DHL Internationala, razgovarao je o prilagodbama koje globalni opskrbni lanci zahtijevaju u vremenima sve izraženijih političkih i gospodarskih nestabilnosti.
Ćoza Saršon naglasio je kako izvoz čini većinu JGL-ove proizvodnje, ali i kako postoje nepredvidivi izazovi u opskrbnom lancu. Istaknuo je općenitu ovisnost generičke farmaceutske industrije o dobavi aktivnih farmaceutskih sastojaka iz Kine, koja, u slučaju uvođenja ograničenja izvoza, može uzrokovati nestašice i poremetiti proizvodne procese - što je postalo očito široj javnosti u vrijeme pandemije COVID-19.
"Gomilanje zaliha kao odgovor na volatilnost lanaca dobave i sprječavanje nestašica nikako ne može zamijeniti optimalno planiranje opskrbe temeljeno na podacima. Ono može biti iznimka, a ne pravilo. Zaliha čini veliki dio investiranog kapitala tvrtke te takve odluke moraju biti usklađene s odgovornim upravljanjem likvidnošću", kazao je Ćoza Saršon.
Na pitanje o mogućnostima skraćivanja dobavnih lanaca Ćoza Saršon je ukazao na činjenicu da JGL već sad ima iznimno visok udio nabave iz EU-a. Istovremeno, pokretanje proizvodnje bliže dalekim izvoznim tržištima zahtijeva prisutnost razvijenog farmaceutskog ekosustava, poput visokokvalificirane i specijalizirane radne snage te dobavljača materijala i opreme. U protivnom, kako kaže, takve prilagodbe mogu uvesti nepotrebnu složenost u poslovne aktivnosti.
Konferencija je zaključena porukom kako uspješan izvoz i prednost na globalnom tržištu u današnjem vremenu traže fleksibilnost, brzo prilagođavanje, strateško predviđanje i ulaganje u inovacije.
Foto: Boris Ščitar, Lider