Autor: Ivan Jukić, dr. med., specijalist kardiologije,
Klinika za bolesti srca i krvnih žila, KBC Split
Primarna hiperlipidemija je stanje koje se javlja kada je razina masnoća u krvi visoka. To stanje može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, poput kardiovaskularnih bolesti, stoga je hiperlipidemiju važno pravovremeno dijagnosticirati i liječiti.
Postoji nekoliko načina za liječenje primarne hiperlipidemije, uključujući promjene u načinu života, farmakološke terapije, a u rijetkim slučajevima i invazivne terapije.
Promjene u načinu života mogu biti vrlo učinkovite u smanjenju razine masnoća u krvi. To uključuje zdravu prehranu u kojoj se konzumira manje zasićenih masti, soli i šećera, a više voća, povrća i cjelovitih žitarica. Također je važno ograničiti unos alkohola i prestati pušiti. Fizička aktivnost također igra važnu ulogu u liječenju hiperlipidemije, stoga bi pacijente trebalo poticati na redovitu tjelesnu aktivnost.
Smanjenje tjelesne težine također utječe na dislipidemiju, ali je veličina učinka mala u pretilih osoba, uz smanjenje koncentracije LDL-C od samo 0,2 mmol/L za svakih 10 kg izgubljene tjelesne težine.
Od smanjenja tjelesne težine bitnija je sama promjena prehrane i navika.
Farmakološka terapija može se koristiti kada promjene u načinu života nisu dovoljne za kontrolu hiperlipidemije. Smanjenje koncentracije LDL-a za 1 mmol/L smanjuje rizik od velikih nepovoljnih KV događaja za 22 %, koronarnih incidenata za 23 % i ukupnu petogodišnju smrtnost za 10 % te naglašava potrebu za kombiniranjem statina s drugim hipolipemicima.
Postoji nekoliko različitih klasa lijekova koji se mogu koristiti za smanjenje razine masnoća u krvi, poput statina, fibrate, ezetimiba, nikotinske kiseline i PCSK9 inhibitora.
Statini su najčešće propisivani lijekovi za liječenje hiperlipidemije i djeluju inhibirajući enzim HMG-CoA reduktazu u jetri, što dovodi do smanjenja proizvodnje kolesterola u jetri i povećanja uklanjanja kolesterola iz krvi. Prema intenzitetu snižavanja LDL-a razlikujemo terapiju statinom visokog intenziteta (atorvastatin 40 – 80 mg, rosuvastatin 20 – 40 mg), koja postiže redukciju oko 50 %, i terapiju umjerenog intenziteta, kojom se postiže redukcija oko 30 %.
Atorvastatin (ARTAS) i rosuvastatin (ROSUVASTATIN JGL) dva su učinkovita lijeka za snižavanje razine kolesterola u krvi (statini visokog inteziteta), a koriste se u primarnoj prevenciji srčanih bolesti kod osoba s povišenim razinama lipida u krvi. Oba lijeka obično se propisuju kao dio cjelokupnog plana liječenja koji uključuje promjene u načinu života, poput zdravije prehrane, redovitog vježbanja i prestanka pušenja.
Ezetimib smanjuje količinu kolesterola dostavljenog u jetru uz posljedično povećanje ekspresije LDL receptora, što dovodi do povećanog uklanjanja LDL-a iz krvi. Ezetimib u monoterapiji smanjuje LDL-C za 15 – 22 % uz značajno povećanje HDL-C i smanjenje TG-a, a dodan terapiji statinima smanjuje razinu LDL-C za dodatnih 21 – 27 % . U bolesnika koji nisu bili liječeni statinima kombinirana terapija ezetimibom i statinima rezultirala je oko 15 % većim smanjenjem LDL-C u usporedbi s istim statinima i dozama u monoterapiji.
Fibrati i nikotinska kiselina također mogu biti učinkoviti, ali se obično koriste kao dodatak statinima.
PCSK9 inhibitori (alirokumab, evolokumab) preporučuju se u bolesnika s vrlo visokim rizikom, kod kojih perzistiraju povišene vrijednosti LDL-kolesterola unatoč terapiji s maksimalno tolerirajućim dozama statina, u kombinaciji s ezetimibom ili u bolesnika s intolerancijom statina (razina preporuke IIb/C).
Zaključno, primarna hiperlipidemija može biti ozbiljno stanje koje zahtijeva odgovarajuću dijagnozu i liječenje. Promjene u načinu života, farmakološka terapija i ponekad invazivni postupci mogu pomoći u smanjenju razine masnoća u krvi i smanjenju rizika od srčanih bolesti. Važno je individualno prilagoditi terapiju svakom pacijentu i pratiti ih tijekom liječenja kako bi se osiguralo postizanje odgovarajuće razine masnoća u krvi i minimalizirao rizik od neželjenih učinaka terapije.
- 1. Mach F, Baigent C, Catapano AL i sur; ESC Scientific Document Group. 2019 ESC/EAS Guidelines for the management of dyslipidaemias: lipid modification to reduce cardiovascular risk. Eur Heart J. 2020 Jan 1;41(1):111-188. doi: 10.1093/eurheartj/ehz455.
- Authors/Task Force Members; ESC Committee for Practice Guidelines (CPG); ESC National Cardiac Societies. 2019 ESC/EAS guidelines for the management of dyslipidaemias: Lipid modification to reduce cardiovascular risk. Atherosclerosis. 2019 Nov;290:140-205. doi: 10.1016/j.atherosclerosis.2019.08.014.