Nehormonski pristup liječenju suhoće rodnice - uloga hijaluronske kiseline

Autorica: Gordana Horvat, dr. med., specijalistica ginekologije i opstetricije
Specijalna bolnica Agram - Poliklinika Zagreb

Simptomi suhe rodnice mogu se uspješno ublažiti i liječiti različitim pripravcima od kojih se dio može izdati i bez recepta. Izbor terapije ovisi o težini simptoma, sigurnosti i učinkovitosti svake od opcija kao i o pojedinačnim sklonostima pacijentice.

Ovlaživači rodnice pozitivno djeluju na sluznicu rodnice u smislu smanjenja suhoće i nelagode pri spolnom odnosu (dispareunija). Najčešći sastojci ovlaživača rodnice su hijaluronska kiselina i glicerin.

Hijaluronska kiselina pripada velikoj obitelji glikozaminoglikana. U velikoj količini je nalazimo u koži i vezivnom tkivu gdje predstavlja jednu od glavnih  komponenti ekstracelularnog matriksa. Zbog svojih higroskopskih svojstava, biokompatibilnosti i biorazgradivosti, hijaluronska kiselina se koristi u medicini, kozmetici i proizvodnji hrane. Fizikalna svojstva i fiziološki učinak ovisi o molekularnoj težini hijaluronske kiseline. Hijaluronska kiselina visoke molekularne težine se koristi u medicini upravo zahvaljujući visokoj viskoznosti i sposobnosti zadržavanja vode, a ima i protuupalno djelovanje. Djeluje tako da formira prirodni ovlažujući film pri čemu olakšava regeneraciju tkiva i cijeljenje rana. 

Vulvovaginalna atrofija (VVA) je često stanje koje se pojavljuje u do 50% žena srednje i starije životne dobi, a četvrtina žena će ga zapaziti već jednu godinu od početka menopauze. Posljedica je uglavnom nedostatka estrogena. Međutim, ne samo menopauza, nego i radioterapija kod onkoloških pacijentica, također mogu rezultirati manjkom estrogena. Vulvovaginalnu atrofiju karakteriziraju vaginalni simptomi kao što su dispareunija, suhoća, svrbež, žarenje spolovila, bijeli iscjedak, bolno mokrenje i rjeđe, krvarenje. Klinički se može uočiti atrofija sluznice, upala i povišeni pH rodnice. Kao posljedica povišenja pH rodnice, mijenja se vaginalni mikrobiom i posljedično, povećava mogućnost vaginalnih infekcija.

Sastavni dio ovog sindroma mogu biti i urinarni simptomi kao što su žurno i učestalo mokrenje, noćno mokrenje, bolno mokrenje i ponavljajuće infekcije mokraćnog sustava. Zbog toga je nedavno  uveden novi, sveobuhvatniji, termin za ovo stanje – genitourinarni  sindrom u menopauzi (GSM), a vulvovaginalna atrofija je dio ovog sindroma. Produljenjem životnog vijeka, očekuje se povećanje broja žena s genitouriranrnim sindromom u menopauzi. Iako značajan broj žena ima vulvovaginalnu atrofiju, samo manji dio njih se zbog toga obraća ginekologu. Najčešći razlozi su sram te osjećaj da je tema neprimjerena za razgovor kao i uvjerenje da su simptomi koje osjećaju normalni dio starenja te da se ništa po tom pitanju ne može poduzeti.

U liječenju vulvovaginalne atrofije mogu se primijeniti estrogeni u vaginalnim pripravcima i to u najmanjoj učinkovitoj dozi, pri čemu treba voditi brigu o riziku koji ova terapija nosi kao i o kontraindikacijama. Mnoge žene su sklone nehormonskim pripravcima kao što su ovlaživači rodnice i lubrikanti. Oni su odličan izbor kod blagih i umjerenih simptoma vaginalne suhoće i dispareunije. Lubrikanti  se koriste za olakšavanje spolnog odnosa zbog osjećaja „skliskosti“ pri njihovoj primjeni. Mogu se kupiti bez recepta, a stavljaju se na spolovilo prije početka spolnog odnosa.

Mnoge žene preferiraju lubrikante na bazi vode jer ne ostavljaju mrlje, lako se ispiru, a mogu se koristiti s kondomima od lateksa. Ovlaživači rodnice se također izdaju bez recepta, a najčešće su u obliku vagitorija i sadrže hijaluronsku kiselinu. Stavljaju se najbolje navečer prije spavanja u rodnicu te se zadržavaju na sluznici rodnice više od 24 sata rehidrirajući je i na taj način oponašaju prirodnu vaginalnu sekreciju. Mogu se koristiti nekoliko puta tjedno neovisno o spolnim odnosima, a pogodni su i za dugotrajnu primjenu. Korisna je njihova primjena u svim situacijama osjećaja suhe rodnice što uključuje razdoblje nakon porođaja i dojenje, vrijeme uzimanja hormonske kontracepcije, kod zračenja zdjelice zbog karcinoma. Oni ne liječe uzrok vulvovaginalne atrofije, no značajno olakšavaju simptome. Uz to se odlično podnose i pri njihovoj primjeni nisu zabilježene značajne nuspojave. Bitno je za spomenuti da se ovlaživači mogu kombinirati s drugim pripravcima za liječenje vulvovaginalne atrofije. 

Povezani proizvodi

Lactogyn vagitoriji, 10 kom

Lactogyn vagitoriji, 10 kom

Hijaluronska kiselina ima učinak vlaženja i podmazivanja suhe rodnice, što doprinosi obnovi prirodnog i ugodnog vaginalnog okruženja. Mliječna kiselina, potiče trenutnu korekciju pH vrijednosti i potpomaže prirodnu obnovu osjetljivog vulvovaginalnog ekosustava. Polikarbofil u dodiru sa sluznicom rodnice neprestano oslobađa H+ ione koji doprinose snižavanju pH vaginalnog okruženja.

Saznaj više

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našoj Zaštiti privatnosti i osobnih podataka.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.

Jeste li zdravstveni djelatnik?

Da bi prilagodili rezultate pretrage, molimo odgovorite jeste li zdravstveni djelatnik?

Pristupanjem stranici preuzimate odgovornost na sve poduzete radnje i dostavljene podatke. Svaka zlouporaba ove stranice podliježe odgovornosti.