7 savjeta kako prevenirati gljivice na noktima

Gljivice su svuda oko nas, a posebno vole vlažna, topla i tamna mjesta kao što je unutrašnjost cipela koje svaki dan nosimo, stoga su šanse da ćete nekad tijekom života razviti onihomikozu - gljivičnu infekciju nokta - relativno velike. 

Svaka deseta osoba muku muči s tim teško iskorjenjivim problemom, a vjerojatnost da će osoba starije životne dobi dobiti gljivičnu infekciju nokta se penje do 50 %. 

Unatoč tome, prevencija gljivičnih infekcija noktiju rijetko je na listi prioriteta. Stopala su nam, naime, veći dio godine skrivena od pogleda pa na njih gotovo ne obraćamo pažnju, a trebali bismo. Kad je riječ o onihomikozi, ono što prevenciju čini vrlo važnom jest činjenica da su gljivične infekcije izuzetno tvrdoglave, a liječenje može potrajati mjesecima. Nažalost, u čak 20 - 40 posto slučajeva, onihomikoza se vraća.

Dobra higijena glavni je faktor prevencije, a, osim održavanja stopala čistima i suhima, važno je usvojiti jednostavne navike koje će osigurati zdravlje stopala i noktiju. 

1. Pravilno režite nokte

Nokte na nogama držite kratkima i režite ih pravilno dezinficiranim škaricama za nokte ili grickalicama. Pazite da ih režete ravno poprijeko. Kako biste otupili oštre rubove, koristite rašpicu, ali pripazite da je ne dijelite s drugim članovima kućanstva jer su gljivice prenosive.

 

2. Nosite obuću koja vam pristaje

Cipele ni na koji način ne bi smjele doticati nokte - cipele ne smiju stiskati stopalo ni biti neudobne, ali niti prevelike. Nosite obuću izrađenu od prirodnih materijala poput platna ili kože kako bi stopalo moglo “disati”.

3. Izmjenjujte cipele

Obuvanje cipela još uvijek vlažnih od dana ranije samo će povećati šanse za razvoj gljivične infekcije i stopala i noktiju. Nakon izuvanja, cipele ne ostavljate zavezane ili zatvorene u skučenom ormariću već ih ostavite na otvorenom. Rastvorite ih i tako im omogućite temeljito sušenje i provjetravanje barem 24 sata prije novog nošenja. Također, kako biste gljivične infekcije zadržali na sigurnoj udaljenosti od stopala, redovito dezinficirajte cipele, pogotovo ako vam se stopala pojačano znoje ili ako se već borite s atletskim stopalom.

4. Ne dijelite predmete za osobnu uporabu

Škarice za nokte, grickalice, ručnici, cipele i čarape nisu predmeti koje biste trebali dijeliti s drugima. Gljivice se lako prenose s osobe na osobu putem predmeta za osobnu uporabu. 

5. Hidratizirajte kožu

Osim kroz sitna puknuća na noktu, gljivice pronalaze put do tijela kroz oštećenja na koži zbog čega je kožu stopala važno održavati hidratiziranom. Nakon tuširanja nanesite hidratantnu kremu za stopala te ostavite da se temeljito upije prije nego što obujete čarape i cipele.

 6. Ne hodajte bosi na javnim mjestima

Unatoč tome što se redovito čiste i dezinficiraju, javna kupališta, bazeni, svlačionice i tuševi u teretanama puni su mikroorganizama koji samo čekaju da se nastane na vašim stopalima. Kada se koristite takvim sadržajima, obavezno nosite japanke ili gumene natikače za tuširanje. 

7. Održavajte dom čistim

Osim osobne higijene, važno je obratiti pažnju na higijenu prostora u kojem živite. Kade i tuševe biste trebali redovito čistiti sredstvima koja uništavaju mikroorganizme i tako spriječiti eventualno širenje infekcije među ukućanima. 

 

Što učiniti ako ipak dođe do infekcije? 

Ako ipak dođe do gljivične infekcije, tu je FungilacSET - ljekoviti lak za nokte čija djelatna tvar amorolfin djeluje na sve uzročnike gljivičnih infekcija noktiju. Nanosi se samo jednom tjedno, a preko njega je moguće nanijeti i dekorativni lak za nokte - na taj ćete način sakriti svoj “nedostatak”, osigurati kontinuitet u liječenju i tako postići najbolje rezultate.

Rješenje iz JGL-a

Povezane teme

Zašto je opasno ignorirati gljivice na noktima?

Zašto je opasno ignorirati gljivice na noktima?

Ako problem ignoriramo, ne znači da će nestati, posebno ako je riječ o zdravlju. Iako na prvi pogled djeluje banalno, a pogotovo usporedimo li ga s ozbiljnim problemima kao što su rak ili dijabetes, požutjeli nokat nije u potpunosti bezopasan. Gljivična infekcija nokta, drugim imenom onihomikoza, dugoročno može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme i ostaviti dugotrajne posljedice.

Saznaj više
Kako prepoznati gljivice na noktima?

Kako prepoznati gljivice na noktima?

Kako temperature rastu i približava se sezona sandala i bosih nogu, sve više ljudi obraća pozornost na izgled stopala, a samim time i zdravlje noktiju. Ako su na noktima vidljive promjene u vidu boje, oblika ili debljine same ploče, moguće je da imate gljivičnu infekciju, no jednako tako moguće je da je riječ  o nekom drugom, manje ili više ozbiljnom, zdravstvenom problemu.

Saznaj više
Gljivice na noktima: uzroci, simptomi i liječenje

Gljivice na noktima: uzroci, simptomi i liječenje

S obzirom na to da uglavnom nisu bolne i da su nam stopala veći dio godine skrivena od pogleda, gljivične infekcije noktiju uglavnom ne primjećujemo, a ako ih i primijetimo, u većini slučajeva ih ignoriramo. Međutim, lijep izgled stopala u sandalama nije jedini razlog da nokte održavate u vrhunskoj formi. 

Saznaj više

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našoj Zaštiti privatnosti i osobnih podataka.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.

Jeste li zdravstveni djelatnik?

Da bi prilagodili rezultate pretrage, molimo odgovorite jeste li zdravstveni djelatnik?

Pristupanjem stranici preuzimate odgovornost na sve poduzete radnje i dostavljene podatke. Svaka zlouporaba ove stranice podliježe odgovornosti.